Pytania i odpowiedzi
Rezonans magnetyczny jest najdokładniejszą, oraz najbezpieczniejszą metodą obrazowania współczesnej medycyny. Pozwala ona na szybkie i bezinwazyjne diagnozowanie wielu chorób, a także urazów. Jakość badań w naszej pracowni zapewnia nowoczesny, wyposażony w najnowsze rozwiązania aparat Siemens Magnetom Altea.
Badanie metodą rezonansu magnetycznego wykorzystuje pole magnetyczne i fale radiowe do szczegółowego obrazowania ludzkiego ciała. Badanie to jest całkowicie bezpieczne, ponieważ nie wykorzystuje promieniowania jonizującego. Podczas trwania badania pacjent leży wewnątrz aparatu, a pole magnetyczne wraz z generowanymi falami radiowymi wpływa na zachowanie cząsteczek wody w ciele, co pozwala na tworzenie precyzyjnych obrazów struktur anatomicznych : tkanek miękkich, serca, mózgu, stawów kręgosłupa.
Do pomieszczenia rezonansu magnetycznego nie można wnosić żadnych urządzeń elektronicznych oraz przedmiotów metalowych - należy je pozostawić w przebieralni. Pacjent może pozostać w ubraniu, o ile nie ma ono żadnych elementów metalowych (fiszbiny, guziki, zamki). Przed wejściem do pomieszczenia rezonansu należy także zdjąć biżuterię, okulary, spinki do włosów. Następnie pacjent zostanie poproszony o położenie się na stole, który wsuwa się do tuby aparatu. Pacjent podczas trwania badania powinien pozostawać w bezruchu. W zależności od badanego obszaru ciała badanie trwa od 15 do 40 minut.
- uczulenie na następujące substancje: kwas gadoterowy, meglumina, tetraksetan (DOTA)
- niewydolność nerek (podwyższony poziom kreatyniny, obniżony poziom eGFR)
Zdarza się, że pacjentom z podwyższonym poziomem kreatyniny wykonuje się badanie – decyzja w tym zakresie podejmowana jest indywidualnie.
Tak. Środek kontrastowy w przypadku niektórych procedur jest niezbędny, by lekarz mógł sporządzić wiarygodny opis przeprowadzonego badania.
Nie zaleca się prowadzenia pojazdów oraz obsługiwania maszyn przez minimum 1h od podania środka kontrastowego.
Podanie kontrastu każdorazowo skutkuje wydłużeniem badania. W zależności od badanego obszaru, wydłużenie wynosi od kilku do kilkunastu minut, w porównaniu do badania bez zastosowania środka cieniującego.
Zazwyczaj trwa od 15 do 60 minut, w zależności od badanej części ciała.
Tak, jest to bezpieczna procedura, która nie wykorzystuje promieniowania jonizującego.
W większości przypadków nie jest wymagane specjalne przygotowanie, ale należy unikać jedzenia przed badaniem jamy brzusznej.
Tak, można zażywać leki zgodnie z zaleceniami lekarza.
Nie, samo badanie jest bezbolesne, choć pacjenci mogą odczuwać dyskomfort z powodu długiego leżenia nieruchomo.
W zależności od rodzaju badania, może być konieczne unikanie jedzenia na kilka godzin przed badaniem.
Badania prywatne opłacane samodzielnie przez pacjenta nie wymagają skierowania. Bardzo ważne jest natomiast, aby pacjent, który przychodzi na badanie bez skierowania potrafił wyjaśnić dlaczego chce mieć je wykonane i dokładnie opisał dolegliwości.
Badanie MR jest zazwyczaj bezpieczne w ciąży, ale należy omówić to z lekarzem.
To zależy od rodzaju implantu. Należy poinformować technika MR o wszelkich implantach.
Nie, elektronika i metalowe przedmioty nie są dozwolone w pomieszczeniu MR ze względu na silne pole magnetyczne.
Tak, soczewki kontaktowe nie zawierają metalu i są bezpieczne.
Zaleca się unikanie alkoholu przed badaniem, aby wyniki były jaknajbardziej dokładne.
Tak, nie ma ograniczeń co do liczby wykonywanych badań MR, ponieważ nie używa ono promieniowania.
Zwykle zaleca się przyjście na badanie około 15-30 minut wcześniej, aby załatwić formalności i przygotować się do badania.
Zaleca się unikanie makijażu, ponieważ niektóre kosmetyki mogą zawierać metalowe drobinki, które mogą zakłócać badanie. Szczególnie nie wskazane jest wykonanie badania MR głowy, oczodołów oraz twarzoczaszki z makijażem.
Należy zabrać ze sobą skierowanie na badanie, dowód osobisty, wyniki wcześniejszych badań (jeśli są).
Tak, po badaniu można wrócić do normalnych czynności, chyba że lekarz zaleci inaczej.
Tak, ale warto poinformować personel medyczny, aby odpowiednio przygotować się do badania.