Rezonans magnetyczny jest najdokładniejszą, oraz najbezpieczniejszą metodą obrazowania współczesnej medycyny. Pozwala ona na szybkie i bezinwazyjne diagnozowanie wielu chorób, a także urazów. Jakość badań w naszej pracowni zapewnia nowoczesny, wyposażony w najnowsze rozwiązania aparat Siemens Magnetom Altea.
Badanie metodą rezonansu magnetycznego wykorzystuje pole magnetyczne i fale radiowe do szczegółowego obrazowania ludzkiego ciała. Badanie to jest całkowicie bezpieczne, ponieważ nie wykorzystuje promieniowania jonizującego. Podczas trwania badania pacjent leży wewnątrz aparatu, a pole magnetyczne wraz z generowanymi falami radiowymi wpływa na zachowanie cząsteczek wody w ciele, co pozwala na tworzenie precyzyjnych obrazów struktur anatomicznych : tkanek miękkich, serca, mózgu, stawów kręgosłupa.
Do pomieszczenia rezonansu magnetycznego nie można wnosić żadnych urządzeń elektronicznych oraz przedmiotów metalowych - należy je pozostawić w przebieralni. Pacjent może pozostać w ubraniu, o ile nie ma ono żadnych elementów metalowych (fiszbiny, guziki, zamki). Przed wejściem do pomieszczenia rezonansu należy także zdjąć biżuterię, okulary, spinki do włosów. Następnie pacjent zostanie poproszony o położenie się na stole, który wsuwa się do tuby aparatu. Pacjent podczas trwania badania powinien pozostawać w bezruchu. W zależności od badanego obszaru ciała badanie trwa od 15 do 40 minut.
Rezonans magnetyczny wytwarza silne pole magnetyczne które może zakłócać działanie wszczepionych urządzeń elektronicznych takich jak rozrusznik serca czy pompa insulinowa. Niekiedy przeciwskazaniem może być obecność metalowych protez czy ciał obcych - należy nas o tym poinformować przed wykonaniem badania.

Subskrybuj nas

Poinformujemy Cię o wydarzeniach, promocjach i rozszerzeniu oferty badań.